Kategorİden Ara

Bilgisayar Bileşenleri

Bir Sistem Oluşturmak İçin Temel PC Parçaları ve Bileşenleri

İlk adım, doğru bilgisayar parçalarını almaktır. Çalışan bir bilgisayar için ihtiyaç duyacağınız altı temel parça; kasa, anakart, işlemci, RAM, sabit disk ve güç kaynağı birimidir. Bilgisayar kasası, diğer tüm bileşenler için bir muhafazadır. Bu kasa, bir PC'nin dahili donanımı için muhafaza görevi görür. Anakart, bilgisayarın elektronik bileşenlerini birbirine bağlayan temel parçadır. Anakartlar farklı boyutlarda ve çok çeşitli soketlerle gelir. İstediğiniz işlemci ve kasa ile uyumlu olanı seçin.

İşlemci veya CPU, bilgisayarın genel performansı için kritik öneme sahiptir. Çoğu masaüstü bilgisayar Intel ve AMD yongaları kullanır. İşlemci satın alırken saat hızını, çekirdek sayısını, önbellek boyutunu ve RAM miktarını göz önünde bulundurun. Bir ev bilgisayarı kuruyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken minimum bellek kapasitesi 4 GB'dir. Bir oyun sistemi için 8 GB veya daha yüksek RAM'e gidin.

Bilgisayar depolaması için iki seçenek, sabit disk sürücüleri (HDD'ler) ve katı hal sürücüleridir (SSD'ler). SSD'ler daha hızlı ve daha sessizdir. Ayrıca daha dayanıklıdırlar ve daha az enerji tüketirler. Ancak, HDD'ler daha uygun maliyetlidir ve daha yüksek kapasitelerde mevcuttur.

Güç kaynağı birimi veya PSU, bilgisayarın çıkıştan aldığı gücü kasanın veya kasanın içindeki diğer parçalar için kullanılabilir güce dönüştürür. PSU, AC gücünü alır ve bilgisayarın sorunsuz ve normal şekilde çalışabilmesi için ihtiyaç duyduğu sürekli güce dönüştürür. Bu dönüştürülmüş, kullanılabilir güce DC denir.

 
Devamı  

410,00 TL

408,00 TL

419,00 TL

20 / 871
Test
Siparişniz Alınmıştır